کارخانه اکریلیک 1

الیاف اکریلیک از یک پلیمر مصنوعی به نام اکریلونیتریل که یک ماده پتروشیمیایی است تولید می‌شود. از آنجایی که الیاف اکریلیک از جمله الیافی است که کمترین تنفس را دارد، اغلب در محصولاتی استفاده می‌شود که نیازمند الیافی با خاصیت حفظ حرارت است. مثل لباس‌های ورزشی، فرش ماشینی، لباس‌های زمستانی، پتو و…
در حال حاضر شرکت پلی اکریل ایران تنها تولیدکننده الیاف اکریلیک در داخل کشور می‌باشد و در مجموع می‌تواند با ظرفیت تولید سالانه حدود ۶۰ هزار تن بخشی از نیاز‌های بازار را تولید کند. الیاف اکریلیک در شرکت پلی اکریل ایران در دو کارخانه اکریلیک ۱ و اکریلیک ۲ و به دو روش خشک ریسی و ترریسی تولید می‌شوند.

کارخانه اکریلیک 1

الیاف کارخانه اکریلیک ۱ به روش پلیمریزاسیون تعلیقی و ریسندگی خشک ریسی، لیسانس شرکت Dupont آمریکا، تولید می‌شود. ماده اصلی مورد استفاده در تولید الیاف اکریلیک اکریلونیتریل (AN) است و از مواد دیگری مانند متیل اکریلات (MA) یا وینیل استات (VA) نیز به عنوان کومونومر استفاده می‌شود. پلیمر تولیدی پس از مراحل شستشو و خشک شدن در حلال DMF حل می‌شود و محلول مناسب برای ریسندگی به روش خشک به دست می‌آید. سپس عملیات ریسندگی، کشش و برش بر روی الیاف تولیدی انجام می‌شود. در آخر پس از بازرسی و تطابق الیاف تولیدی با استاندارد‌ها، محصول نهایی درجه‌بندی و ترخیص می‌گردد.

محصولات کارخانه اکریلیک ۱، شامل الیاف اکریلیک فرشی خشک ریسی، الیاف اکریلیک پتویی، الیاف پلی‌بِست (Poly Best) و الیاف اکریلیک صنعتی است. الیاف پُلی‌بِست در انواع ورق‌های سیمانی به جای آزبست که استفاده از آن به دلیل خطرات زیست‌محیطی و سرطان‌زا بودن ممنوع شده، استفاده می شود.


ظرفیت تولید سالیانه کارخانه اکریلیک یک ۲۴ هزار تن می‌باشد. محصولات این کارخانه در دو گروه اصلی محصولات استیپل و محصولات ویژه طراحی، تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

محصولات