کارخانه پلی استر

الیاف پلی استر همانند سایر الیاف مصنوعی به روش‌های صنعتی تولید و از نظر خواص جایگزین مناسبی برای الیاف طبیعی مانند پنبه محسوب می‌شود. برای تولید این فرآورده از ترکیب دی متیل ترفتاالت و منو‌اتیلن گلیکول و یا اسید ترفتالیک (جایگزین ماده اولیه دی متیل ترفتالات) در مجاورت کاتالیست‌های مناسب، استفاده می‌شود. پلیمر حاصل از ترکیب این دو ماده اولیه توسط پمپ از صفحات رشته ساز عبور داده شده و تحت تأثیر هوای سرد به شکل لیف تبدیل و در مجموع به صورت دسته‌ای از الیاف درآمده و در مراحل بعدی با کشش و عملیات حرارتی ضمن آرایش یافتگی مولکولی و تثبیت حرارتی به صورت الیاف بلند (فیلامنتی) و یا کوتاه (استیپل) در اندازه‌های دلخواه برش داده شده و بسته (عدل)‌بندی می‌شوند.

محصولات تاپس

در حال حاضر کارخانه پلی استر شرکت پلی اکریل ایران با طرفیت حدود ۳۶ هزار تن در سال مشغول به کار است. الیاف تولیدی این کارخانه با ظرأفت‌های ۱. ۴ و ۳. ۳ دیتکس با طول برش‌های ۳۸ میلی‌متر در کارخانه پلی استر تولید می‌شوند. همچنین این کارخانه قابلیت تولید الیاف با ظرأفت‌های ۱. ۲ و ۱. ۶ را نیز دارا می‌باشد.

مصرف‌کنندگان این الیاف اغلب واحد‌های ریسندگی هستند. این واحد‌ها پس از بافت الیاف از آن‌ها برای تولید پارچه‌های تاری-پودی برای لباس، ملحفه و کالا‌های خواب استفاده می‌کنند.

الیاف پلی استر کارخانه پلی اکریل ایران دارای خواص مهمی همچون استحکام بالا، برگشت پذیی و ثبات ابعادی مناسب، مقاومت سایشی، مقاومت در برابر نور خورشید و برخی از مواد شیمیایی می‌باشد.

محصولات